Yuva

2009, İsviçre-Fransa-Belçika, 95’, Renkli, Fransızca

Yönetmen: Ursula Meier
Oyuncular: Isabelle Huppert, Olivier Gourmet
Senaryo:
Görüntü Yönetmeni:
Kurgu:
Müzik:

İnsan “yuva” dediği yeri bir kez bulduğunda asla kolayca terk edemez.

Ursula Meier’in festivallerde seyircinin gönlüne “yuva” kuran bu ilk uzun filmi, karşılarına çıkan tüm garip zorluklara karşın küçük evlerini terk etmemek için muzip yollar keşfeden bir ailenin hikayesini konu alıyor.

Konu:
Sessiz ve çıplak bir arazinin tam ortasında toprakla göğü ayıran ufuk çizgisine kadar bomboş, uzun ve ince bir yol uzanıp gider. Bu eski otobanın tek komşusu, küçük bahçesi ve üç odası içinde ıssızlığın ortasında kendilerine yaşam kurmuş bir aileyi barındıran yalnız ve mutlu bir evdir. Sıcak ve aylak bir yaz günü beklenmedik bir şey gerçekleşir; otoban hizmete açılır!
İlk arabanın ardından peşi sıra sürüklenen trafiğin sessiz yaşamlarını birden bire böldüğü Marthe, Michel ve üç çocukları bu yeni çevrelerine uyum sağlamak için akla gelmeyecek yeni yöntemler keşfederler. Gürültüye, egzoz dumanlarıyla kirlenen havaya ve otobanın uzun vadede yaratacağı tehlikelerin yarattığı şüphenin gerginliğine rağmen aile “yuvaları” olarak bildikleri bu evi terk etmemek için ellerinden geleni yapar.
İnsanın “yuva” dediği yeri kolayca terk edip gitmemesi gerektiğini hepimize bir kez daha hatırlatan bu film izleyicinin gönlünde de sıcak bir yuva kuracak…

IMDb : http://www.imdb.com/title/tt1319569/?ref_=nm_knf_i2