Versus: Ken Loach’ın Hayatı ve Filmleri

2016, İngiltere, 93′ Renkli, İngilizce

Yönetmen: Louise Osmond
Oyuncular: Ken Loach, Jim Loach, Cillian Murphy,Gabriel Byrne
Senaryo:
Görüntü Yönetmeni:
Kurgu:
Müzik:

Ken Loach hakkında çekilen kapsamlı ilk uzun belgesel olan bu eşi bulunmaz çalışmanın altına imza atan Louise Osmond, Ken Loach’ın kişisel ve profesyonel hayatına dair muazzam detayların titiz bir koleksiyonunu izleyiciye sunuyor.

Konu:
Kibar ve sessiz bir adamın sinema dünyasının en sert ve uzlaşmaz yönetmenlerinden biri olarak bir “işçi sınıfı kahramanına” dönüşmesinin nefes kesici hikâyesi usta yönetmenin 80 yıllık ilkeli ve emek dolu hayatının en önemli dönüm noktaları ile birlikte ilk kez derleniyor. Ken Loach’ın kariyerine dair zaman yolculuğunun ilk durağı olarak yapım aşamalarına dair en önemli detayları ve özel izinle çekilen kamera arkası görüntüleri ile 2016 Cannes Film Festivali’nde Loach’a 2. Altın Palmiye’sini kazandıran son filmi “Ben, Daniel Blake” belgeselin merkez noktasını oluşturuyor.

Ödül rekorları kıran kült filmlerinden belgesellerine ve TV filmlerine kadar Ken Loach’ın sanat yolculuğu boyunca altına imza attığı tüm eserlerin yapım öncesi ve sonrasına dair unutulmayan anılar, en büyük zorluklar ve hiç bilinmeyen detaylar bir geçit töreniymişçesine akarken Ken Loach’un kendisi başta olmak üzere yapılan röportajlarda eşi, çocukları, dostları ve onlarca çalışma arkadaşı bir baba, bir dost, bir mücadele ve iş arkadaşı olarak Ken Loach’un çok boyutlu bir portresini sunuyor.

“Versus” başından sonuna kadar nefes kesici bir hızla akıyor ve bir belgesel olmanın çok ötesinde sinema tarihine bir armağan olma niteliği taşıyor.

IMDb : http://www.imdb.com/title/tt5536398/?ref_=nm_flmg_dr_1