U – JULY 22

2018, Norveç, 90′, Renkli, Gerilim-Dram, Norveççe

 

https://www.youtube.com/watch?v=JUXtcgx2JSU&t=10s

 

Yönetmen: Erik Poppe
Senaryo: Siv Rajendram Eliassen, Anna Bache-Wiig
Oyuncular: Andrea Berntzen, Aleksander Holmen, Solveig Koløen Birkeland
Görüntü Yönetmeni: Martin Otterbeck
Kurgu: Einar Egeland

 

İmza attığı Bulanık Sular, Binlerce Kez İyi Geceler ve ülkesinin Oscar adayı olan The King’s Choice filmleriyle ödüle doymayan yönetmen Erik Poppe, son filmi, 2018 Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışan U – JULY 22 ile sadece bu senenin değil belki de son yılların en güçlü, en farklı, en vurucu ve üstüne en çok konuşulacak filmine imza attı. U – JULY 22, sinemanın gücünü hayatın gerçekleriyle yüzümüze tokat gibi çarpan bir film.

2018 Berlin Film Festivali Ana Yarışma Seçkisi

Konu

22 Temmuz 2011’de Norveç, tarihinin en acı terör eylemini yaşadı. Sabah saatlerinde Oslo’da bombalı saldırı yapan Breivik, daha sonra 500’den fazla gencin katıldığı yaz kampının yapıldığı Utoya adasına geldi. Sonrası silah sesleri, panik, kaos ve acı. Yalnızca 72 dakika içinde 77 genç insan hayatını kaybetti.

 

İlk silah sesinden 12 dakika önce 18 yaşındaki Kaja ile birlikteyiz. Kız kardeşinin dağınıklığına sinirlenen ve adada konuşacaklarının paylaşacaklarının heyecanını yaşayan 500 gençten sadece biri. Oslo’daki saldırı haberi yüzünden zaten gergindir ve arkadaşlarıyla bu konuyu konuşurken ilk silah sesini işitir. Bu bir tatbikat mıdır? Silah sesleri hangi taraftan gelmektedir? Polis kıyafetli birinin insanlara ateş ettiği duyulur panikle kaçan insanlardan. Kız kardeşi nerededir? Bir adada en güvenli yer neresi olabilir?

 

Kaja kız kardeşini bulmak ve kapana kısıldıkları bu adadan kurtulmak zorundadır.