Omar – 7 MART 2014

İşgal altındaki Filistin’i ayıran Tecrit Duvarı… Ömer, duvarın bu tarafında; ailesiyle yaşayan ve fırıncılık yapan bir delikanlı, bir özgürlük savaşçısı; diğer tarafına geçtiğinde ise sevgilisi için her türlü fedakarlığa hazır duygusal bir aşık.
Duvarın bu tarafındaki Ömer, diğer taraftaki gizli aşkı Nadia’yı görmek için her türlü fedakârlığa katlanmaya ve atılan kurşunlardan kaçmaya alışıktır. Ancak işgal altındaki Filistin ne basit bir aşk hikâyesini ne de sert bir direnişi kaldıracak durumda değildir.
Ömer, yine bir gün duvarı geçer ve çocukluk arkadaşları Nadia’nın direnişçi kardeşi Tarık ve Amjad ile birlikte bir İsrail askerinin öldürülmesi olayına karışır ve çok geçmeden İsrail istihbaratı tarafından yakalanır. Ömer, idealleri ve aşkı arasında bir karar vermek durumundadır. Askeri istihbarat birimleri ile tehlikeli bir kedi fare oyununun içine girer… Hem direnişçilerin güvenini yitirir ve ihanetle suçlanır, hem de aşkı Nadia’yı kaybeder. Ömer’in duyguları da Filistin gibi paramparça olmuştur…

Orijinal Adı : Omar
Yapım : Filistin
Yapım Yılı : 2013
Dil : Arapça
Renk : Renkli
Tür : Dram, Gerilim
Süre : 94
Yönetmen : Hany Abu-Assad
Senaryo : Hany Abu-Assad
Oyuncular : Adam Bakri, Leem Lubani, Eyad Hourani, Samer Bisharat, Waleed Zuaiter
Görüntü Yönetmeni : Ehab Assal
Kurgu : Martin Brinkler, Eyas Salman
Türkiye Hakları : FİLMARTI Film
Dağıtım : M3 Film

IMDb : www.imdb.com/title/tt2852406