ÖDÜLLÜ CANNES FİLMLERİ

2018 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’den En İyi Erkek Oyuncu’ya, ödül alan 6 film, kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler için tekrar sinemalarda! Aldıkları ödüller kadar hikayeleriyle de seyircilerin beğenisini kazanan ARAKÇILAR, DOGMAN, GÖÇ MEVSİMİ, MUTLU LAZZARO, 3 HAYAT ve WOMAN AT WAR filmleri, CGV Arthouse kapsamında Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Eskişehir ve Diyarbakır’da bir hafta boyunca sinemaseverler ile buluşacak.

 

Usta yönetmen Hirokazu Kore-eda imzası taşıyan ARAKÇILAR (SHOPLIFTERS) 2018 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanarak yılın en dikkat çeken filmlerinden biri olmayı  başardı. Kendine has tarzıyla tanınan Kore-eda’nın en iyi filmlerinden biri olarak gösterilen ARAKÇILAR, 2019 Oscar ödüllerinde En İyi Yabancı Film dalında yarıştı. 

İtalyan sinemasının başarılı isimlerinden Matteo Garrone’nin “modern bir başyapıt” olarak nitelendirilen son filmi DOGMAN, prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde dakikalarca ayakta alkışlandı. Başrolündeki Marcello Fonte, insanın iliklerine işleyen performansıyla 2018 Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. Film aynı zamanda İtalya’nın Oscar adayı oldu. 2016 yılında YILANIN KUCAĞINDA (EMBRACE OF THE SERPENT) filmiyle Oscar’a aday olan Ciro Guerra, bu sefer kameranın arkasına uzun zamandır birlikte çalıştığı Cristina Gallego ile birlikte geçiyor ve GÖÇ MEVSİMİ (BIRDS OF PASSAGE) ile senenin en çok konuşulan filmlerinden birine imzasını atıyor. Cannes Film Festivali Directors’ Fortnight bölümünün açılışını yapan film, Toronto ve Telluride festivallerinde eleştirmenlerden tam not alırken, Antalya Film Festivali’nde de İzleyici Ödülü’nü kazandı. GÖÇ MEVSİMİ, Yabancı Dilde En İyi Film dalında Kolombiya’nın Oscar adayı oldu. 2018 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan ve En iyi Senaryo ödülü kazanan MUTLU LAZZARO (LAZZARO FELICE) eski ile yeninin, geçmiş ile geleceğin, masal ile gerçeğin iç içe geçtiği bir hikaye. İzleyenler tarafından “minimalist bir başyapıt” olarak gösterilen filmin yönetmen koltuğunda İtalyan sinemasının yükselen yeteneklerinden Alice Rohrwacher yer alıyor.

İzlandalı modern bir Amazon savaşçısını zeki ve biraz da alaycı bir dille konu alan WOMAN AT WAR, 2018 Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda özgün hikayesiyle SACD Senaryo Ödülü’nü kazandı. İzlanda’nın Oscar adayı olan film, Variety’nin de dediği gibi, “dünyayı ilgilendiren önemli konuları mizah kadar adalet duygusuyla ele alan, zekice yapılmış insanı iyi hissettiren ender filmlerden.”

İran’ın yaşayan efsanelerinden Jafar Panahi son filmi ÜÇ HAYAT (3 FACES) ile 2018 Cannes Film Festivali’nde dakikalarca ayakta alkışlandı ve 2015’te TAKSİ TAHRAN filmiyle kucakladığı Altın Ayı’nın yanına Cannes’dan En iyi Senaryo Ödülü’nü ekledi. Panahi bu filmiyle; geçmiş, günümüz ve gelecek üzerinden işlediği üç kadının hikâyesinin peşinden gidiyor.