Mia Madre – 20 Kasım 2015

“Her seferinde ilk filmimi çekiyor gibi hissediyorum. Bu sefer daha da fazla endişeliydim. Bunun benim en kişisel filmim olduğunu söyleyenler var, belki de sebep budur.”- Nanni Moretti

Annem filmi bu yıl Cannes Film Festivali’nde jürinin “İyi yapılmış, insanın yitirdiklerinden yeni başlangıçlara uzanan yolculuğunu hassasça keşfeden, mizah yüklü bir film” değerlendirmesiyle Ekümenik Ödül’e layık görülmüştür.
Başarılı yönetmen Nanni Moretti bu sefer kendi annesini kaybetme hikâyesine dayanan otobiyografik filmi Annem ile karşımızda. Annesini kaybeden yönetmen rolünde Margherita Buy yer alırken Moretti, Margherita’nın kardeşi Giovanni’yi canlandırıyor. Margherita, çalıştıkları fabrikayı işgal eden işçilerin anlatıldığı sosyal içerikli bir film projesinin gergin atmosferinde annesinin ölmek üzere olduğunu öğrenen bir yönetmendir. Annesinin ölüyor olmasının verdiği acı ve yarattığı güvensizlik ile sette ve set dışında her şeyden şüphelenen, güvensiz birine dönüşür. Margherita’nın kızı bile büyükannesinin ölümünü daha makul karşılayabilirken, Margherita’nın bu durumu atlatması için önce kendisi ile hesaplaşması gerekecektir.

Orijinal Adı : Mia Madre
Yapım : İtalya, Fransa
Yapım Yılı : 2015
Dil : İtalyanca, İngilizce
Renk : Renkli
Tür : Dram
Süre : 106
Yönetmen : Nanni Moretti
Senaryo : Nanni Moretti, Francesco Piccolo, Valia Santella
Oyuncular : Margherita Buy, John Turturro, Giulia Lazzarini, Nanni Moretti
Görüntü Yönetmeni : Arnaldo Catinari
Kurgu : Clelio Benevento
Müzik: Arvo Pärt
Türkiye Hakları : FİLMARTI Film
Dağıtım : M3 Film

IMDb : www.imdb.com/title/tt3674140