Ma Rosa

2016, Filipinler, 116′ Renkli, Filipince

Yönetmen: Brillante Ma Mendoza
Oyuncular: Jaclyn Jose, Julio Diaz, Felix Roco, Andi Eigenmann
Senaryo:
Görüntü Yönetmeni:
Kurgu:
Müzik:

2016 Cannes Film Festivali Yarışma Filmi
2016 Cannes Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

Aileni kurtarmak için yapamayacağın şey yoktur.

Cannes duayenlerinden Mendoza’nın, yoksul bir mahallede yaşayan çaresiz bir ailenin hikâyesini anlattığı bu filminde, başrol oyuncusu Jaclyn Rose’un Cannes jürisi tarafından taçlandırılan performansı izleyicilerin adeta boğazına düğümleniyor.

Konu:
Ma’ Rosa Filipinlerin başkenti Manila’da yaşamakta, en az ülkenin kendisi kadar fakir bir mahallesinde ufacık bir dükkân işletmektedir. Her anne gibi 4 çocuğuna çok düşkündür ve onların iyi olmalarını sağlamak için elinden gelen her şeyi yapmaktadır. Ancak kocası Nestor ile birlikte el altından uyuşturucu satmak gibi tehlikeli bir işi gizlice yürüttükleri için işler çetrefilli hale gelir. Yozlaşmış polisler kendi amaçları için Rosa ve Nestor’u tutuklayınca elinden gelen her şeyi yapma sırası çocuklara gelir. Ailelerini rüşvet isteyen polisin elinden kurtarmak için ellerine geçen ne varsa satan hatta onurlarını bile geri plana atmak zorunda kalan, belki de büyük bir suç işlemek zorunda bırakılan bu 4 çocuk, içleri parçalayan bu aile dramından nasıl kurtulacaklardır?
Filipinler’in görünmeyen yüzünde dünyası bir anda başlarına yıkılan bir ailenin dramını, fedakârlıklarını ve kendini kurban etmenin öyküsünü Mendoza’dan daha iyi kim anlatabilirdi ki?

IMDb : http://www.imdb.com/title/tt5638094/?ref_=fn_al_tt_1