Marie Curie

MARIE CURIE, THE COURAGE OF KNOWLEDGE

2016, Almanya-Fransa-Polonya, 100’, Biyografi-Dram, Renkli, Fransızca-Almanca-İngilizce-Lehçe

Yönetmen : Marie Noëlle

Senaryo : Marie Noelle, Andrea Stoll

Oyuncular : Karolina Gruszka, Charles Berling, André Wilms, Arieh Worthalter, Samuel Finzi, Daniel Olbrychski, Sabin Tambrea

Görüntü Yönetmeni : Michal Englert

Kurgu : Lenka Fillnerova, Hans Horn, Marie Noelle, Isabelle Rathery

  1. yüzyıla damgasını vuran bir kadının tutku dolu hikayesi… Nobel Ödülü sahibi ilk kadın Marie Curie’nin, erkeklerin baskın olduğu bir toplumda başarılı bir bilim insanı olmak için verdiği ilham verici mücadelesi.

2016 Hamburg Film Festivali Art Cinema Ödülü Adayı

1905’te kocası Pierre ile radyoaktif maddelerin keşfi üzerine Nobel Ödülü kazandıktan sonra Marie, hayatında yeni zorluklarla karşılaşacaktır. Fransa’da araştırmalarına devam etmeye karar veren ikili burada çocukları için de yeni bir hayat kurmak ister. Ancak büyük bir aşkla bağlı olduğu Pierre hayatını kaybedince Marie, araştırmalarına tamamen yabancı olduğu bu ortamda tek başına devam etmek zorunda kalır. Burada hem yaşadığı aşk, hem de bilimle uğraşan başarılı bir kadın olarak toplumun tabularıyla karşılaşsa da Marie asla pes etmez.

İki farklı alanda Nobel ödülüne sahip ilk ve tek bilim insanı olan Marie Curie’nin ölümsüzleşen ismi ve çalışmaları günümüzde de birçok insana ilham vermeye devam ediyor.

IMDb : http://www.imdb.com/title/tt5705058/?ref_=pro_tt_visitcons