EAGLE HUNTRESS – 14 NİSAN 2017

EAGLE HUNTRESS

Bu muhteşem belgesel, ailesinde nesiller boyunca babadan oğula geçmiş kartal  avcılığı geleneğinin ilk kadın temsilcisi olma mücadelesi veren 13 yaşındaki göçebe Kazak kızı Aisholpan’ın tüm imkânsızlıklara rağmen azim ve umut dolu hikâyesini anlatıyor.

Dev pençeleri ve jilet gibi keskin gagaları ile vahşi kartalları eğitmek size imkânsız gözükse de Kazaklar bunu yüzyıllardır yapıyor. Moğolistan’ın Bayon-Ölgii bölgesinde ise bu geleneğe en sadık kalan Kazaklar yaşamaktadır. 13 yaşında, göçebe bir ailenin çalışkan kızı Ayçolpan da bu geleneğe gönül vermiş Kazaklardan biri. Fakat onun özelliği 12 nesil boyunca babadan oğula geçmiş bu geleneğin ilk kadın mirasçısı olmaktır.

Dağların tehlikeli yamaçlarında anne kartallar tehditkâr şekilde uçarken Ayçolpan bu idealini gerçekleştirmek üzere yapması gereken şeyi cesur ve kararlı şekilde yapar ve kendi yavru kartalını yakalamayı başarır. Bu, kartalını eğitmek için babası ile girişeceği zorlu ve uzun eğitim sürecinin henüz ilk adımıdır. Nefes kesici atmosferi ve çok özel gerçek görüntüleri ile bu belgesel film Ayçolpan’ın kişisel yolculuğuna ışık tutarken evrensel bir sinema dili yakalamayı başarıyor.

 

Orijinal Adı : The Eagle Huntress
Yapım : ABD
Yapım Yılı : 2016
Dil : Kazakça, İngilizce
Renk : Renkli
Tür : Belgesel, Macera, Aile
Süre : 87’
Yönetmen : Otto Bell
Görüntü Yönetmeni : Simon Niblett
Kurgu : Pierre Takal
Türkiye Hakları : FİLMARTI Film
Dağıtım : FİLMARTI Film

 

IMDb : http://www.imdb.com/title/tt3882074/?ref_=fn_al_tt_1