Dheepan – 1 Ocak 2016

Uzun süredir yeni filmi merakla beklenen, Yeraltı Peygamberi, Pas ve Kemik filmlerinin başarılı yönetmeni Jacques Audiard’ın geri dönüşü, 2015 Cannes Film Festivali’ne Altın Palmiye’yi kucaklayarak damgasını vuran DHEEPAN ile oldu. Film, savaştan kaçan, ailelerini kaybetmiş üç göçmenin evlerinden uzakta yeni bir hayat kurma umudunu anlatıyor.
Eski bir asker, genç bir kadın ve küçük bir kız çocuğu Sri Lanka’daki iç savaştan kaçmak ve Fransa’ya sığınmak için aile gibi davranmak zorunda kalır. Paris’in dışındaki bir sosyal konut projesi ile evlerine yerleşirler. Birbirini neredeyse hiç tanımayan bu üç insan, anlamadıkları bir dilin konuşulduğu, evlerinden çok uzakta ve hiç bilmedikleri bir ülkede beraber bir hayat kurmaya çalışacaklardır.
Sri Lanka iç savaşında Tamil Kaplanları’nın özgürlük hareketinde yer alan Dheepan, savaşın sona ermesiyle kaçmaya karar verir. Yanına, Yalini adında genç bir kadını ve Illayaal adında küçük bir kızı da alan Dheepan sığınmak için Fransa’ya gelir. Sığınma izni alabilmek için aile rolü yapan bu üç insan sürekli oradan oraya taşınarak bir yere tutunmaya çalışır. Sonunda Dheepan’ın şehir dışında kötü ve harap bir sitede güvenlik görevlisi olarak iş bulması ile bir ev sahibi olurlar. Yalini ve Illayaal ile beraber yeni bir hayat ve gerçek bir aile kurmaya çalışan Dheepan ve yeni ailesini, bu sefer de gündelik hayatın şiddeti ve acımasızlığı bekliyordur. Bilmediği bu dünyadaki sert kurallar her şeye rağmen hayata tutunmaya çalışan Dheepan’ın savaştan kalma yaralarını tekrar kanatır. Dheepan, ailesini ve umutlarını korumak için savaşçı içgüdülerine tekrar sarılacaktır.

Orijinal Adı : Dheepan
Yapım : Fransa
Yapım Yılı : 2015
Dil : Tamil, Fransızca, İngilizce
Renk : Renkli
Tür : Dram
Süre : 110′
Yönetmen : Jacques Audiard
Senaryo : Noé Debré, Thomas Bidegain, Jacques Audiard
Oyuncular : Antonythasan Jesuthasan, Kalieaswari Srinivasan, Claudine Vinasithamby, Vincent Rottiers, Marc Zinga
Görüntü Yönetmeni : Eponine Momenceau
Kurgu : Juliette Welfling
Müzik : Nicolas Jaar
Türkiye Hakları : FİLMARTI Film
Dağıtım : M3 Film

IMDb : www.imdb.com/title/tt4082068