CLASH – 28 NİSAN 2017

ÇATIŞMA

 

Kahire, 2013 yazı… Devrimin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen Mısır’da hayat hala normalde dönmemiştir. Mursi’nin devrilmesiyle de ülke yeniden kaynama noktasına ulaşır ve insanlar tekrar sokaklara dökülür. Bu kaosun ortasında polisin gözaltına aldığı bir grup insan, bir kamyonette bir gün boyunca mahsur kalır. Farklı geçmişleri, inançları ve hayatları olan bu insanlar, yaşadıkları zorlu sınavı atlatmak için her şeyden önce insan olduklarını hatırlayabilecekler mi?

Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümü açılış filmi olarak seçilen ve Mısır’ın Oscar adayı olan ÇATIŞMA, Mursi yanlıları ve ordu destekçilerinden gözaltına alınan insanların aynı yerde kapalı kalması fikrinden yola çıkıyor. Çatışmalar nedeniyle kamyonette mahsur kalan bu insanlar için koşullar zorlaşırken, gruplar arasındaki gerilimin kontrol edilmesi de güçleşiyor. Genç yönetmen Mohamed Diab, karakterleri yargılamaktan kaçınıyor ve herkese eşit mesafeyle yaklaşarak son derece hümanist bir mesaj veriyor.

Eleştirmenlerden büyük beğeni toplayan ÇATIŞMA, Oscar ödüllü usta oyuncu Tom Hanks’den de övgüler aldı. Filmi izlemesinin ardından Tom Hanks, yönetmen Mohamed Diab’a kişisel bir mektup bile yazdı:

“Sevgili Mohamed Diab,

Amerikalıların çoğu Mısır’ı terörist ve piramitlerden ibaret sanıyor.

ÇATIŞMA filmin pek çok insanı bilgilendirmek için önemli adımlar atıyor. İzleyenler insanlığın kırılgan bir topluluk olduğunu, fakat bu işin içinde beraber olduğumuzu görecekler. Ve hepimiz bir gün, bildiğimiz her şekilde Mısır için dua edeceğiz.

Muhteşem filmin, işini en iyi şekilde yapan oyuncular ve set ekibin için teşekkür ederim.

En iyi dileklerimle,

Tom Hanks”

 

Orijinal Adı : Eshtebak
Yapım : Mısır, Fransa, Almanya
Yapım Yılı : 2016
Dil : Arapça
Renk : Renkli
Tür : Dram, Gerilim
Süre : 97’
Yönetmen : Mohamed Diab
Senaryo : Khaled Diab, Mohamed Diab
Görüntü Yönetmeni : Ahmed Gabr
Kurgu : Ahmed Hafez
Türkiye Hakları : FİLMARTI Film
Dağıtım : FİLMARTI Film

 

IMDb : http://www.imdb.com/title/tt5599692/?ref_=fn_al_tt_1