Filipinler, Kolombiya ve Meksika da Oscar’ a Göndereceği Filmleri Belirledi.

Cannes Ödüllü “MA’ ROSA” Filipinler’in 2017 Oscar Adayı

Usta yönetmen Brillante Mendoza imzalı Ma’ Rosa Filipinler’in 89. Oscar Ödülleri için “Yabancı Dilde En İyi Film” adayı olarak seçildi. Bu sene Cannes’da büyük beğeni toplayan ve ödül alan Ma’ Rosa, Filipinlerin başkenti Manila’da yoksul bir mahallede market işleten ve geçimlerini sağlamak için kocası Nestor (Julio Diaz) ile uyuşturucu satışı işine giren bir kadın olan Rosa Reyes’in (Jaclyn Jose) öyküsünü anlatıyor. Başroldeki muhteşem performansı ile Jaclyn, Mayıs ayında 69.su gerçekleşen Cannes Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kucaklamıştı. Film, Cannes’da kazandığı prestijli ödülden sonra bu Oscar adaylığı başarısını bir kez daha kanıtladı.

Kolombiya Oscar için “KOD ADI MARIA”yı Seçti

Geçen sene Cannes Belirli Bir Bakış bölümünde yer alan “KOD ADI MARIA” bu sene Oscar’a koşuyor!
Kolombiya Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (ACACC) José Luis Rugeles imzalı “Kod Adı Maria (Alias Maria)”nın Kolombiya’nın Yabancı Dilde En İyi Film dalında 2017 Oscar adayı olarak gönderildiğini duyurdu. Cannes’da beğeni toplayan film küçük bir gerilla çocuğun hikâyesini konu alıyor ve Oscar yarışındaki en özgün temalı filmlerden biri olarak adından söz ettiriyor.

Meksika’nın Oscar Adayı “DESIERTO” Oldu

Geçen sene Uluslararası Film Eleştirmenleri FIPRESCI ödülünü kucaklayan Desierto bu sene de En İyi Yabancı Film dalında Oscar’a koşuyor.
Meksika Film Sanatları Akademisi Desierto’nun En İyi Yabancı Film dalında Meksika’nın 2017 Oscar adayı olarak gönderildiğini duyurdu. Başrollerinde Gael García Bernal ve Jeffrey Dean Morgan ile dikkat çeken filmin yönetmeni Jonás Cuarón, bir mülteci hikâyesini anlattığı bu gerilim filminin bu zamana kadar hiçbir Meksika filminin başaramadığını başarmasını ve ülkeye Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını getirmesini bekliyor.