Blog – Masonry – Fullwidth 05

THE ELECTRICAL LIFE OF LOUIS WAIN

Oscar adayı Benedict Cumberbatch, çağının en yetenekli ressamları arasında gösterilen Louis Wain rolünde yine benzersiz bir oyunculuk performansıyla, ikonik rollerine bir yenisini daha ekliyor.

Vincent Van Gogh ile aynı dönemde yaşayan Louis Wain, Leonardo Da Vinci gibi iki elini kullanarak resim yapan dahi bir sanatçı ve aynı zamanda hasta eşi için her şeyi yapmaya hazır ince ruhlu bir adamdı.  Hayal gücüyle ise resim dünyasını sonsuza kadar değiştiren bir akıma öncülük etti: Bu akımın başrolünde ise, kediler vardı!

KEDİLERİN RESSAMI LOUIS WAIN

Ressamın çalkantılarla dolu hayatının gerçek hikayesinde Benedict Cumberbatch’e, Altın Küre ve Emmy ödüllerinin sahibi, yetenekli oyuncu Claire Foy (THE CROWN, First Man) eşlik ediyor.

Oscar ödüllü yönetmen Taika Waititi ve ünlü müzisyen Nick Cave’in sürpriz rollerinin de olduğu filmde, Oscar ödüllü oyuncu Olivia Colman’ı seslendirmen olarak duyuyoruz.

Kedilerin Ressamı LOUIS WAIN… Van Gogh ile aynı dönemde doğan, rengarenk ve göz alıcı kedi resimleriyle hafızalara kazınan dahi sanatçı Louis Wain’in gerçek hikayesi.

Ressam, idealist, mucit, boksör… Louis Wain hayatı boyunca iki şeyi tutkuyla sever: hayatının aşkı, karısı Emily ve evlerine aldıkları sokak kedisi Peter. Emily’yi güldürebilmek için sayısız kedi tablosu yapacak kadar büyük bir aşk yaşar Louis Wain. Yaptığı bu kedi resimleriyle büyük bir başarıya ve şöhrete ulaşarak sadece kendi hayatını değil dünyadaki herkesin kedilere bakış açısını da değiştirir. Başına gelen sayısız talihsizlikler ve sıkıntılar süresince içinde fırtınalar kopan zihniyle de büyük bir mücadele yaşar. Fakat Louis Wain resimleriyle hayata tutunur. “Kedilerin Ressamı” olarak dünyanın en ünlü ressamları arasındaki yerini alır.

 

Orijinal Adı: THE ELECTRICAL LIFE OF LOUIS WAIN

Yapım: İngiltere

Yapım Yılı: 2021

Dil: İngilizce

Renk: Renkli

Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Süre: 111 Dakika

Yönetmen: Will Sharpe

Senaryo: Will Sharpe, Simon Stephenson

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Claire Foy, Andrea Riseborough, Toby Jones

IMDb: https://www.imdb.com/title/tt10687506/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

OWNERS

Netflix dizileri THE FOREST ve OSMOSIS ile tanınan Julius Berg’in yönetmenliğini üstlendiği, GAME OF THRONES’taki Arya rolüyle unutulmazlar arasına giren, en son NEW MUTANTS filminde de gördüğümüz Maisie Williams’ın başrolünde olduğu EVDEKİLER (THE OWNERS), avın avcı olduğu korkutucu bir gerilim…

 KONU:

Yaşadıkları kasabanın yaşlı ve zengin çifti Huggins’lerin evini soymaya karar veren üç arkadaş, çiftin yemeğe çıktıkları bir akşam evlerine girerler. Fakat evdeki kasayı hesapladıkları gibi açmayı başaramayınca planlarını değiştirmek zorunda kalırlar. Mary (Maisie Williams) yeni plana karşı çıksa da, ekip kasayı açmadan gitmek istemez. Bilmedikleri şey ise Huggins’ler aslında göründükleri gibi masum ve zayıf değildir. Tek amaçları biraz para bulup kasabadan kaçmak olan soyguncular, hayatta kalabilmek için adeta labirente dönüşen bu evden kurtulabilecekler midir?

 

Orijinal Adı: THE OWNERS

Yapım: İngiltere, ABD

Yapım Yılı: 2020

Dil: İngilizce

Renk: Renkli

Tür: Korku, Suç, Gerilim

Süre: 92 Dakika

Yönetmen: Julius Berg

Senaryo: Mathieu Gompel, Julius Berg, Geoff Cox

Oyuncular: Maisie Williams, Sylvester McCoy, Rita Tushingham

IMDB: https://www.imdb.com/title/tt9806370/?ref_=tt_mv_close

SATRANÇ

Film, Stefan Zweig’ın Nazi Almanya’sından kaçıp Şubat 1942’de intihar etmeden birkaç ay önce tamamladığı SATRANÇ adlı ünlü kitabından uyarlandı. Dünya edebiyatının en popüler eserlerinden olan kitap, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gelmiş geçmiş en çok satanlar arasında yer alıyor.

Netflix’in en çok izlenen ve beğenilen dizilerinden DARK’tan tanıdığımız Oliver Masucci’nin başrolünde olduğu SATRANÇ (SCHACHNOVELLE), tutsaklığı sırasında tesadüfen bulduğu satranç kitabıyla yıllarını geçirmek zorunda kalıp bir satranç dehası haline gelen Josef Bartok’un etkileyici hikayesini anlatıyor.

1938 yılı. Nazi Almanya’sı Avusturya’yı işgal ettiğinde varlıklı noter Josef Bartok da sakladığı önemli bilgiler yüzünden tutuklanır. Bir otel odasına kapatılan Josef, akıl sağlığını yitirmek üzereyken tesadüf eseri odada bulduğu bir satranç kitabı onun hayata tutunmasını sağlar. Kitabı satır satır baştan sona ezberleyen Josef, daha önce hiç oynamadığı satranç oyununda ustalaşır. Artık özgür olduğunda ise, kader onu New York’a giden gemide dünya satranç şampiyonuyla karşı karşıya getirir.

 

Orijinal Adı: SCHACHNOVELLE

Yapım: Almanya, Avusturya

Yapım Yılı: 2021

Dil: Almanca

Renk: Renkli

Tür: Dram, Gerilim

Süre: 110 Dakika

Yönetmen: Philipp Stölzl

Senaryo: Eldar Grigorian

Oyuncular: Oliver Masucci, Albrecht Schuch

IMDb: https://www.imdb.com/title/tt12058584/?ref_=fn_al_tt_1

 

SPENCER

“Her peri masalının bir sonu vardır…”

 

Prenses Diana’nın Kraliyet’ten ayrılışına odaklanan, yılın en çarpıcı ve görkemli filmi olmaya aday filmi SPENCER 19 Kasım’da sinemalarda!

Adını Lady Diana’nın evlenmeden önceki soyadından alan film, Prenses Diana’nın kraliyete ve Prens Charles’a veda etmeye karar verdiği 1991 yılındaki kritik Noel tatiline odaklanıyor.

Prenses Diana rolünde sergilediği olağanüstü performansla Kristen Stewart’ın Oscar adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.

 

1991 yılı. İngiltere Kraliyet ailesi Noel tatilini Sandringham Köşkü’nde geçirmek için bir araya gelir. Dışarıdan bakıldığında her şey yolunda gibi giderken, Prenses Diana bu tatilin Kraliyet içinde geçirmek istediği son günleri olmasına karar verir.

 

Orijinal Adı: SPENCER

Yapım: Almanya, Şili, İngiltere, ABD

Yapım Yılı: 2021

Dil: İngilizce

Renk: Renkli

Tür: Biyografi, Dram, Romantik

Süre: 111 Dakika

Yönetmen: Pablo Larraín

Senaryo: Steven Knight

Oyuncular: Kristen Stewart, Sean Harris, Sally Hawkins

IMDb: https://www.imdb.com/title/tt12536294/?ref_=fn_al_tt_2

 

https://www.youtube.com/watch?v=Lagauhb5GyY

 

 

ANNETTE

2021 Cannes Film Festivali Açılış ve Yarışma Filmi

ANNETTE

Yakında Sinemalarda!

2021 Cannes Film Festivali açılış ve yarışma filmi seçilen, En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan ANNETTE bu senenin en çok beklenen filmleri arasında.

Filmin başrollerinde Star Wars ve Marriage Story filmlerinin yıldızı, Oscar adayı Adam Driver ve La Vie En Rose filmiyle Oscar ödülü alan ünlü Fransız oyuncu Marion Cotillard yer alıyor. “Kutsal Motorlar” ve “Köprü Üstü Aşıkları” gibi kült filmlerin dahi yönetmeni Leos Carax yıllar sonra müzikal aşk filmi ANNETTE için kamera arkasına geçiyor. Heyecan ve merakla beklenen filmin etkileyici müziklerine ise Sparks grubu imzasını attı.  

Çok ünlü bir opera sanatçısı olan Ann ve kitleleri kendine hayran bırakan bir komedyen olan Henry, aşkı birbirlerinde bulmuşlardır. İlişkileri boyunca olduğu gibi evlilikleri de, Ann’in hamileliği ve ilk çocuklarının doğumu da basının ve halkın gözleri önünde yaşanır. Ancak Ann ve Henry’nin ilişkisi, kızları Annette’in doğumu ile bozulmaya başlar. Bir yat gezisinde yaşananlar ise bu ailenin kaderini tamamen değiştirecektir.