AGE OF SHADOWS – 26 MAYIS 2017

KARANLIK GÖREV

 

Şeytanı Gördüm ve Karanlık Sırlar’ın başarılı yönetmeni Kim Jee-woon, uzun zamandır özlemini duyduğumuz sağlamlıktaki bu polisiye filmde 1920’lerin Japon işgali altındaki Kore’sinde geçen bir casusluk öyküsü anlatıyor. Dünyaca ünlü sinema listelerinde senenin en iyi polisiyeleri arasına giren, gözünüzü kırpmadan izleyeceğiniz muhteşem bir yapım.

Venedik ve Toronto dahil olmak üzere dünyanın en önemli uluslararası film festivallerinde gösterildikten sonra KARANLIK GÖREV, Güney Kore sinemasında 10 günde 4 milyon izleyiciyle gişe rekoru kırdı. Kült yönetmen Jee-woon Kim, 1920’li yıllar Asya’sında geçen soluksuz polisiyle filmiyle Güney Kore’nin Oscar adayı da olmayı başardı.

Bir zamanlar Kore’nin bağımsızlığı için mücadele veren Lee, artık Japon emniyetinde komiser olarak hayatına devam ediyordur. Bu direnişe sızıp içeriden çökertme emri geldiğinde ise kendini hiç beklemediği bir kumpasın içinde bulur. Örgütün lideri Kim Woo-jin ile tanışır. Tarihin zıt taraflarında duran ve birbirlerinin gerçek kimliklerinin farkında olan bu iki adam, bilgi alabilmek adına yakınlaşarak çok tehlikeli bir denge kurar. Bu sırada örgüt, Şangay’dan patlayıcı temin ederek Seul’daki Japon tesislerini hedef almayı planlıyordur. Operasyon esnasında adeta bir kedi-fare kovalamacası başlar, fakat kaçan da kovalayan da birbirini kullandığı için durum tüm tahminlerin ötesinde bir çıkmaza girer. Fakat Lee, bu karmaşanın ortasında hızlı bir karar vermek zorundadır. Çünkü bomba dolu bir tren sınırı geçerek Seul’a doğru hızla yol alıyordur…

2016 Toronto Uluslararası Film Festivali Özel Gösterim

2016 Venedik Uluslararası Film Festivali Yarışma Dışı

2016 G.Kore Yabancı Dilde En İyi Film Oscar Adayı

Orijinal Adı : The Age of Shadows
Yapım : Güney Kore
Yapım Yılı : 2016
Dil : Korece, Japonca
Renk : Renkli
Tür : Aksiyon, Dram, Gerilim
Süre : 139’
Yönetmen : Jee-woon Kim
Senaryo : Jee-woon Kim
Görüntü Yönetmeni : Kim Ji-Yong
Kurgu : Yang Jinmo
Türkiye Hakları : FİLMARTI Film
Dağıtım : FİLMARTI Film

IMDb : http://www.imdb.com/title/tt4914580/?ref_=fn_al_tt_1