ABOUT ELLY – 22 EYLÜL 2017

ELLY HAKKINDA

 

Oscar ödüllü yönetmen Asghar Farhadi’ye 2009 yılında Berlin Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü kazandıran ELLY HAKKINDA, Türkiye’de ilk kez sinemalarda!

Modern İran sinemasının en önemli isimlerinden olan Asghar Farhadi imzası taşıyan ELLY HAKKINDA, uluslararası eleştirmenler tarafından Oscar ödüllü yönetmenin en iyi filmleri arasında gösteriliyor. İnsan doğasına gerçekçi bir gözle bakan, gizem dolu atmosferiyle izleyenleri gerilimin doruk noktasına ulaştıran filmin başrolünde ise Paterson, Altamira ve Karayip Korsanları gibi filmlerin başarılı oyuncusu Golshifteh Farahani büyülüyor.

 

KONU:

Yıllardır Almanya’da yaşayan Ahmet tekrar İran’a dönünce eski dostları, kutlamak için Hazar Gölü’nün kıyısında bir tatil yapmaya karar verirler. Bu üç günlük kaçamağı planlayan Sepideh, herkesten habersiz kızının anaokulu öğretmeni Elly’yi de davet eder. Çünkü bu genç ve güzel kadını, Almanya’da geriye mutsuz bir evlilik bırakan Ahmet ile tanıştırmak istiyordur.

Tatilin ilk günü, eski dostların kahkahaları eşliğinde su gibi akıp geçer. Fakat bir sonraki gün bu coşkulu atmosfer, kara bulutların gölgesinde kalır: Elly, ansızın ortadan kaybolur. Genç kadın, geriye sadece çantasıyla beraber cevapsız sorular bırakır. Ahmet ve arkadaşları Elly’yi bulmaya çalışırken beklediklerinden çok daha fazlasını bulacaklardır. Sırlar ve yalanlar su yüzüne çıkmaya başladığında ise kimse, gerçeklerle yüzleşmeye hazır olmayacaktır.

 

2009 Berlin Film Festivali En İyi Yönetmen Ödülü & Yarışma Filmi

2009 Tribeca Film Festivali Jüri Ödülü

 

Orijinal Adı                 : Darbareye Elly
Yapım                         : İran
Yapım Yılı                    : 2009
Dil                               : Farsça
Renk                            : Renkli
Tür                              : Dram – Gizem – Gerilim
Süre                            : 118 dakika
Yönetmen                   : Asghar Farhadi
Senaryo                       : Asghar Farhadi
Oyuncular                   : Golshifteh Farahani, Shahab Hosseini, Taraneh Alidousti
Görüntü Yönetmeni    : Hossein Jafarian
Kurgu                          : Hayedeh Safiyari
Türkiye Hakları           : Copyright © FİLMARTI Film
Dağıtım                        : FİLMARTI Film

IMDb : http://www.imdb.com/title/tt1360860/?ref_=nv_sr_1