Category: Haberler

Filipinler, Kolombiya ve Meksika da Oscar’ a Göndereceği Filmleri Belirledi.

Cannes Ödüllü “MA’ ROSA” Filipinler’in 2017 Oscar Adayı

Usta yönetmen Brillante Mendoza imzalı Ma’ Rosa Filipinler’in 89. Oscar Ödülleri için “Yabancı Dilde En İyi Film” adayı olarak seçildi. Bu sene Cannes’da büyük beğeni toplayan ve ödül alan Ma’ Rosa, Filipinlerin başkenti Manila’da yoksul bir mahallede market işleten ve geçimlerini sağlamak için kocası Nestor (Julio Diaz) ile uyuşturucu satışı işine giren bir kadın olan Rosa Reyes’in (Jaclyn Jose) öyküsünü anlatıyor. Başroldeki muhteşem performansı ile Jaclyn, Mayıs ayında 69.su gerçekleşen Cannes Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kucaklamıştı. Film, Cannes’da kazandığı prestijli ödülden sonra bu Oscar adaylığı başarısını bir kez daha kanıtladı.

Kolombiya Oscar için “KOD ADI MARIA”yı Seçti

Geçen sene Cannes Belirli Bir Bakış bölümünde yer alan “KOD ADI MARIA” bu sene Oscar’a koşuyor!
Kolombiya Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (ACACC) José Luis Rugeles imzalı “Kod Adı Maria (Alias Maria)”nın Kolombiya’nın Yabancı Dilde En İyi Film dalında 2017 Oscar adayı olarak gönderildiğini duyurdu. Cannes’da beğeni toplayan film küçük bir gerilla çocuğun hikâyesini konu alıyor ve Oscar yarışındaki en özgün temalı filmlerden biri olarak adından söz ettiriyor.

Meksika’nın Oscar Adayı “DESIERTO” Oldu

Geçen sene Uluslararası Film Eleştirmenleri FIPRESCI ödülünü kucaklayan Desierto bu sene de En İyi Yabancı Film dalında Oscar’a koşuyor.
Meksika Film Sanatları Akademisi Desierto’nun En İyi Yabancı Film dalında Meksika’nın 2017 Oscar adayı olarak gönderildiğini duyurdu. Başrollerinde Gael García Bernal ve Jeffrey Dean Morgan ile dikkat çeken filmin yönetmeni Jonás Cuarón, bir mülteci hikâyesini anlattığı bu gerilim filminin bu zamana kadar hiçbir Meksika filminin başaramadığını başarmasını ve ülkeye Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını getirmesini bekliyor.

Finlandiya’nın Oscar Adayı Cannes’dan Ödülle Dönen “Olli Maki’nin En Mutlu Günü”

Cannes’da izleyicinin gönlünde taht kuran film Oscar izleyicisi ile buluşmaya bir adım daha yaklaştı. Bu sene Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış Bölümü’nde büyük ödülü kucaklayan “Olli Maki’nin En Mutlu Günü” yabancı dilde en iyi film dalında Finlandiya’nın Oscar adayı oldu. Yönetmen Juho Kuosmanen imzalı bu muhteşem drama, uluslararası festivallerde topladığı beğeni ve Cannes galibiyeti sonrası Oscar adaylığı ile kendini bir kez daha kanıtladı.

Clash Cannes’dan Sonra Şimdi de Oscar Yolunda

Bu sene Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış Bölümü’nün açılış filmi olan “Clash” Mısır’ın Yabancı Dilde En İyi Film Oscar adaylığı için seçtiği film oldu. Mohamed Diab’ın Cannes sonrası büyük beğeni toplayan ve sayısız olumlu eleştiri ile adından söz ettiren filmi Clash resmi adaylar listesine girerse yabancı film dalında Oscar’a aday gösterilen ilk Mısır filmi olma unvanını kazanmış olacak.

Cannes’ın Hit Filmi, FIPRESCI’nin En İyisi Toni Erdmann Oscar’a Koşuyor

2017 Oscar yarışında Almanya’yı “Toni Erdmann” temsil edecek. 69. Cannes Film Festivali’nde ana yarışmanın tartışmasız en çok konuşulan hit filmi “Toni Erdmann” kendisinden beklendiği üzere Yabancı Dilde En İyi Film dalında yarışmak üzere Almanya’nın Oscar’a göndereceği film oldu. Geçen haftalarda Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) tarafından verilen ve 475 sinema yazarının bağımsız oyları ile ‘Yılın Filmi’ ödülünü kucaklayan Toni Erdmann bu Oscar adaylığı ile muhteşem başarı öyküsüne yeni bir halka ekledi. Maren Ade bu prestijli ödülü kazanan ilk kadın yönetmen olarak adını FIPRESCI tarihine yazdırmıştı.

‘Ben, Daniel Blake’ e bir Ödül de Locarno’dan

Bu yıl Cannes Film Festivali’nden büyük ödül Altın Palmiye ile dönen usta yönetmen Ken Loach’ın izleyicileri duygu seline boğan sosyal-drama filmi ‘BEN, DANIEL BLAKE’ bu sene 69.su düzenlenen Locarno Film Festivaline de aldığı ‘Piazza Grande Award (İzleyici Ödülü)’ ile damga vurdu.